Airsoft w Polsce, Skrót artykułu z PS Arsenał 11/68 2009 by Michał Wodzyński

Airsoft w Polsce

Autor: Michał Wodzyński

poniedziałek, 30 listopada 2009

Dopiero wysiedliśmy z terenówki, ochranianego VIP-a odeskortowaliśmy do sztabu i „pierwszy” dał pozwolenie na chwilę luzu. Zdjąłem z siebie hełm i kamizelkę, które po kilku godzinach strasznie ciążą. Zjem coś. Na widok racji żywnościowej cieknie ślinka, w domu to bym tego nie ruszył, ale tutaj i teraz to delicje. Ogrzewacz chemiczny, trochę wody i fasola gotowa. Niebo w gębie. Biegnie kumpel, w naszym zespole obsługuje broń wsparcia, z daleka krzyczy: „Zbieraj się, jest akcja, jedziemy już, już”. To sobie pojadłem. Rzucam mu mój karabin, w biegu wrzucam na siebie szpej i chwilę później jestem już w wozie.

To nie jest scena z filmu akcji ani relacja z pola walki gdzieś w Afganistanie, to działo się w jednym z podwarszawskich kompleksów leśnych na zorganizowanej z dużym rozmachem airsoftowej symulacji militarnej.

Airsoft staje się na świecie, jak również w Polsce, coraz bardziej popularną dyscypliną sportu oraz sposobem aktywnego spędzania wolnego czasu. Airsoft może być prostą rozgrywką, w której uczestniczą dwie drużyny, a ich członkowie dążą do wyeliminowania przeciwników. Może też być grą scenariuszową z wykorzystaniem założeń taktycznych, map i łączności radiowej. Wszystko zależy od pomysłowości i inwencji graczy, a tej im nie brakuje.

Airsoft staje się na świecie, jak również w Polsce, coraz bardziej popularną dyscypliną sportu oraz sposobem aktywnego spędzania wolnego czasu. Airsoft może być prostą rozgrywką, w której uczestniczą dwie drużyny, a ich członkowie dążą do wyeliminowania przeciwników. Może też być grą scenariuszową z wykorzystaniem założeń taktycznych, map i łączności radiowej. Wszystko zależy od pomysłowości i inwencji graczy, a tej im nie brakuje.

Początków airsoftu należy szukać w powojennej Japonii, gdzie reguły narzucone przez społeczność międzynarodową zabraniały posiadania broni palnej. Japończycy, jako naród o głęboko zakorzenionej w kulturze i tradycji miłości do sztuki wojennej, etosu wojownika oraz różnego rodzaju broni, nie mogli się pogodzić z zakazami. Tak zrodziła się idea replik.

Pierwsze repliki pneumatyczne o napędzie sprężynowym powstały właśnie w Japonii pod koniec lat 70 XX wieku. Repliki te strzelały plastikowymi lub gumowymi kulkami o różnych kalibrach, które uległy standaryzacji do średnicy 6 i 8 mm. Następnie pojawiła się broń pneumatyczna o napędzie gazowym, a później elektrycznym. W latach 90. moda ta przeniosła się do Ameryki Północnej, a następnie do Europy.

W Polsce początki ASG to mniej więcej połowa lat 90., kiedy pojawiały się u nas pierwsze repliki. Dobrej jakości japońskie karabinki były rzadkością i sprowadzano je raczej indywidualnie. Można natomiast było kupić chińskie produkty, które często nie miały wiele wspólnego z oryginałem.

Początek XXI wieku przyniósł gwałtowny przyrost podaży replik produkowanych w Azji, głównie w Japonii, Hong Kongu oraz Tajwanie. Firmy zaczęły ze sobą konkurować, kopiować najlepsze i sprawdzone rozwiązanie, ceny spadały, a rynek się powiększał. W Polsce tendencja ta rozwija się bardzo dynamicznie od 2003 roku.

Największy i najpopularniejszy w Polsce vortal internetowy o tematyce airsoftowej wmasg.pl ma około 39 000 użytkowników, bardzo aktywne grono administratorów, moderatorów i redaktorów, którzy dbają o stałe aktualizowanie wiadomości z kraju i ze świata i o jakość forów tematycznych oraz zajmują się wieloma innymi sprawami nurtującymi społeczność airsoftową. Tylko w 2009 roku na wmasg.pl zarejestrowało się około 10 000 użytkowników. Podobnych, choć mniejszych vortali jest w naszym kraju bardzo wiele. Gromadzą one różnej wielkości społeczności maniaków ASG. Czasami jest to grupa regionalna, jak na przykład środowisko mazowieckie skupione wokół Weekend Warriors. Poza tym są osoby zainteresowane konkretną formą rozgrywek, na przykład symulacjami militarnymi, dla których powstał portal MilSim.pl. Bywa, że niewielkie drużyny airsoftowe oraz ich przyjaciele, koleżanki i koledzy zakładają własne, co prawda małe, ale aktywnie funkcjonujące fora. Dobrym przykładem takiej niewielkiej, jednak zgranej społeczności, jest forum.blackwater.com.pl.

Wśród osób ze środowiska ASG można spotkać prawników, żołnierzy zawodowych, policjantów, menadżerów, prywatnych przedsiębiorców. Są również studenci i uczniowie szkół średnich, a także panie i panowie w wieku od lat osiemnastu wzwyż. Zdarzają się również młodsi gracze, ale reguły narzucone przez środowisko i producentów replik wymuszają na młodzieży zabawę za pozwoleniem i pod nadzorem osób dorosłych.

Maniacy ASG szukają w tym sporcie rozrywki, relaksu, współzawodnictwa, możliwości pokonania własnych słabości, nabywania nowych umiejętności, czasami towarzystwa, czy przyjaźni.

Fot. ze zbiorów Autora

Skrót artykułu z PS Arsenał 11/68 2009