Protective Combat Uniform – PCU

Protective Combat Uniform – PCU
(Opis po konkrecie)

PCU – mundur doskonały.
Zimą 2001/2002 roku żołnierze amerykańskich Sił Specjalnych operujący w górach Afganistanu przesłali do Special Operation Forces Special Projects Team, zespołu zajmującego się projektowaniem wyposażenia dla Sił Specjalnych w U.S. Army Soldiers Systems Center w Natick czytelną wiadomość: „PRZYŚLIJCIE CIEPŁE UBRANIA!”

W odpowiedzi na to zapotrzebowanie w niecały rok później żołnierze otrzymali PCU czyli Protective Combat Uniform, piętnastoczęściowy zestaw umundurowania na który składa się siedem warstw. Warstwy można dowolnie konfigurować tak aby zapewnić sobie odpowiedni poziom zabezpieczenia ciała przed czynnikami pogodowymi oraz komfort w zależności od realizowanej misji. PCU zastąpiło mniej znany i znacznie mniej wszechstronny system LEP czyli Lightweight Environmental Protection będący częścią programu SPEAR.
Zespół projektowy zaczął od podstaw. Po konsultacjach ze znanymi alpinistami oraz z firmami zajmującymi się produkcja odzieży dla ludzi uprawiających sporty ekstremalne stworzono produkt, który został przedstawiony Siłom Specjalnym do zatwierdzenia. Wszystkie te działania miały dać zespołowi projektowemu pewność, że nic ważnego nie zostanie przeoczone i żołnierze otrzymają produkt wytworzony zgodnie z ich wskazówkami i w pełni zaspokajający ich zapotrzebowanie.

Skuteczność PCU jest wynikiem odpowiedniego dobrania warstwy odzieży zarówno do realizowanej misji, a co za tym idzie rodzaju aktywności jak i do środowiska w jakim misja ma być realizowana. Teoretycznie producent gwarantuje tzw. komfort w zakresie temperatur od -45 C do +8 C ale oczywiście jest to w dużej mierze uzależnione od ilości warstw i odpowiedniego ich doboru. Nie polega to jednak na dodawaniu kolejnych, cieplejszych warstw w miarę jak użytkownikowi robi się zimno ale na dodawaniu warstw lub tez ich odejmowaniu w odpowiedniej konfiguracji. Kluczem do utrzymania ciepła jest przetransportowanie wilgoci z dala od ciała i wydalenie jej poza zewnętrzne warstwy odzieży. Z drugiej jednak strony warstwy wierzchnie muszą zapewnić ochronę przed wiatrem, chłodem i wilgocią. Wilgoć wydalana przez organizm ma być transportowana na zewnątrz systemu szybciej niż ciało jest ją w stanie wyprodukować . Oczekiwany efekt uzyskiwany jest poprzez wykorzystanie w produkcji odpowiednich materiałów z membranami paroprzuszczalnymi. W PCU zastosowano również tkaniny z włóknami antybakteryjnymi oraz lekkie, elastyczne tkaniny zewnętrzne.

Level 1 czyli warstwa noszona na ciele to bardzo trwały ale zarazem lekki podkoszulek typu T czyli tzw. T-shirt oraz bokserki wykonane z tkaniny Polartec Power Dry, która ma za zadanie odebrać wilgoć od ciała i bardzo szybko wyschnąć. Ten produkt dostępny jest tez w wersji z długimi rękawami i kalesonami zamiast bokserek. Zaletą tej warstwy jest duży komfort noszenia i mała waga.

Level 2 to również warstwa przeznaczona do noszenia bezpośrednio na ciele ale przewidziana przy niższych temperaturach. Jest cieplejsza, grubsza ale zapewnia takie same parametry paro przepuszczalności jak level 1.

Zarówno level 1 z długim rękawem jak i level 2 są wykonane z tkaniny Polartec X Static, która zapewnia kontrolę nad przykrym zapachem.

Level 3 to kurtka wykonana z tkaniny Polartec Thermal Pro i przewidziana jest jako warstwa zewnętrzna przy niezbyt niskich temperaturach lub jako warstwa ocieplająca przy ekstremalnym chłodzie. Konstrukcja ma wzmocnione ramiona dzięki czemu użytkownik ma zapewniony lepszy komfort przenoszenia ciężkich plecaków oraz dodatkowy ocieplacz na ramiona.

Level 4 to wiatrówka przeznaczona do noszenia z warstwą pierwszą lub drugą w sytuacjach intensywnej aktywności użytkownika w chłodniejsze dni lub ewentualnie jako warstwa pośrednia noszona wraz z levelem 5.

Level 5 jest najbardziej wszechstronny i stanowi kluczowy element całego systemu. Jest to elastyczna kurtka oraz spodnie wykonane z uzupełnionej silikonem, wiatro i wodoodpornej, oddychającej tkaniny. Level 5 przewidziany jest do noszenia z levelem 1 lub 2 i w tej konfiguracji ma zapewnić komfort w chłodne lub wręcz zimne dni ale przy dużej aktywności fizycznej. Kurtka ma chowany kaptur, kieszenie na ramionach wyposażone w rzepy i kieszenie na klatce piersiowej z wewnętrzną siateczką co zapewnia wentylację. Spodnie można nosić z szelkami, są wyposażone w zewnętrzne kieszenie cargo. Całość może zastępować na przykład standardowy komplet munduru w kamuflażu.

Level 6 to zewnętrzna warstwa przeciwdeszczowa wykonana z tkaniny z membraną Gore-Tex, pokryta nylonem, wyposażona w wodoszczelne zamki. Zarówno kurtka jak i spodnie są dosyć luźne tak aby łatwo je było założyć nawet na oporządzenie. Kurtka wyposażona jest w kaptur a spodnie maja krój zbliżony do tych z levelu 5 natomiast zapewniają pełną wodoodporność.

Level 7 to kilka elementów systemu przeznaczonych na ekstremalnie niskie temperatury. Ta warstwa składa się z kurtki z kapturem, którą można otrzymać w dwóch wariantach, krótkim do pasa i jako parkę zakrywającą pupę, spodni oraz kamizelki (level 7A). Wszystkie elementy są ocieplane tkaniną Primaloft a zewnętrzna powierzchnia zawiera silikon. Ta warstwa przewidziana jest do zadań statycznych w mroźną pogodę.

Zanim PCU zostało oficjalnie wprowadzone w 2006 roku było kilkukrotnie ulepszane. Dodano miedzy innymi level 7A czyli ocieplaną kamizelkę. Jednak jednostki, które wyraziły ku temu chęć mogły otrzymać sorty i korzystać z nich jednocześnie aktywnie uczestnicząc w ich modernizacji. W pierwszej kolejności w PCU zostały wyposażone niektóre jednostki U.S. Army Rangers, U.S. Army Special Forces i Navy Seals i już latem roku 2002 podczas manewrów na Alasce oceniły system PCU bardzo pozytywnie. Pierwsze komplety PCU były dostarczane przez firme ORC Industries, w tej chwili dostępna jest już druga generacja wytwarzana przez znanego producenta odzieży outdoorowej – Patagonia.

Michał Sonsi Wodzyński

Protective Combat Uniform – PCU
(parę słów)

Jednym ze standardów wyposażenia w naszym teamie jest system odzieży PCU. Sprzęt dosyć „koszerny” jak to mówią. Swego czasu internet obiegły zdjęcia jak to Rangersi lansowali się w tym na tle sniegów lub innych piasków.

 

Używamy głównie levelu 5, który jest bardzo uniwersalny i sprawdza się w większości warunków pogodowych. Biegamy w tym przez cały rok z odpowiednio dobranymi warstwami. Niektórzy z nas używają również 4 i 6 levelu a w zimę nawet 7. Zanim sam wyposażyłem się w to szare wdzianko nasłuchałem się mnóstwo od kumpli jakie to wspaniałe i kosmiczne.

W czasach gdy nie do końca było mnie na nie stać kupiłem nawet chińską kopię, która okazała się kawałkiem ceraty trzeszczącej przy każdym ruchu i mającej oddychalność na poziomie kosmicznego skafandra. Gdy już dostałem oryginał nie mogłem się nadziwić. Jest to uszyte z materiału zwanego epic. Jest bryzgoodporne, czyli przy delikatnym deszczy krople po nim spływają. Niewiarygodnie ciepłe jak na tak cienką tkaninę. Oddycha jak najbardziej, ale w upalne dni jest troszkę za ciepło. wtedy pomaga rozpięcie suwaka albo podwinięcie rękawów. Jego kolor nie jest może strasznie maskujący, ale w połączeniu z oporządzeniem np. w Ranger Green jest już dużo lepiej. Możliwości kamuflażu ujawniają się w nocy. Jest nieporównywalnie skuteczniejsze niż jakikolwiek inny kamuflaż jaki widziałem. Sprawdza się zarówno patrząc gołym okiem jak i przez NV. Ogólnie ciuch jest bardzo uniwersalny i niewiarygodnie lansiarski. Sprawdza się jako bluza po bułki do sklepu jak i ciuchy na narty w Alpy.

JKL